DE | EN | PL

Zapytaj o dostępność

Atrakcje regionu

Zabytki

Rezerwat Archeologiczny „Kamienne Kręgi” w Lesie Grzybnickim – około 2,5 km od Mostowa. Znajdują się tam kręgi Gotów z I i II w n. e. oraz 11 kurhanów związanych z kultem zmarłych. Kamienne kręgi są pozostałością najważniejszej instytucji życia publicznego w starożytności, jaką był wiec wspólnot rodowo – plemiennych. Sąsiedztwo cmentarzyska stwarzało atmosferę powagi i sprzyjało pokojowemu rozwiązywaniu sporów.

 

Kościół św. Izydora w Boninie z XV wieku – gotyk murowany, wpisany do rejestru zabytków. Dawniej należący do parafii w Manowie, a obecnie do parafii Trójcy Przenajświętszej w Kretominie. Z dwuspadowego dachu wyrasta barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Kapitalny remont świątyni przeprowadzono w 1907r., z inicjatywy ówczesnego prezydenta regencji koszalińskiej von Sendena; po II wojnie światowej przejściowo – do 1979r. zamieniony na klubokawiarnię.

 

Neogotycki kościół parafialny p.w. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wyszewie wzniesiony pod koniec XIX w., wyświęcony w 1945r. Jest świątynią jednonawową, oszkarpowaną w narożach, z wydzielonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, bez wieży. Jedynym zabytkiem pochodzącym z poprzedniego kościoła jest renesansowy świecznik, datowany na 1659r.

 

Dwór murowany z drugiej połowy XIX w. w Kopaninie – wpisany do rejestru zabytków. Neoklasycystyczny dwór murowany z XIX/XX w. w Policku – wpisany do rejestru zabytków. Budynek parterowy wzniesiony w 1858r. na planie prostokąta, od strony północnej posiada ganek z balkonem wsparty na 4 filarach wybiegający przed ryzalit zwieńczony tympanonem, od południa zaś – portyk sześciokolumnowy na planie półkola. Otaczający dwór park krajobrazowy o pow. 2,7 ha, założony łącznie z dworem, przechodzi w las należący do kompleksu Góry Chełmskiej. Pośród 27 gatunków drzewostanu znajduje się 5 pomnikowych okazów – buk odmiany purpurowej, dąb bezszypułkowy, jedlica, platan klonolistyny i żywotnik olbrzymi oraz robinie i szpaler lip drobnolistnych; w zespole budynków gospodarczych najstarsza owczarnia, która pochodzi z drugiej połowy XVIII w.

 

Zespół hydrotechniczny Elektrowni Rosnowo z lat 1910-1924. Zapora o wysokości 10m z przepustem Starej Radwi i kanał o głębokości 3 m doprowadzający wody do elektrowni w Lisowie. Zalanie doliny Radwi nastąpiło w 1922r., po uprzednim przełożeniu linii kolejowej w obecne miejsce, na koronę zapory.

 

Zespół pałacowo-parkowy w Wyszeborzu z końca XIX wieku: neobarokowy, dwukondygnacyjny pałac wzniesiony na planie litery „L”, z trzema trójkondygnacyjnymi, kolistymi wieżami komunikacyjnymi zwieńczonymi hełmami stożkowymi. Od frontu przed ryzalit wybiega kryty ganek z balkonem; wokół roztacza się niewielki park krajobrazowy o powierzchni 1,5 ha, założony w XIX wieku, w drzewostanie m. in. kasztanowce, cyprysik groszkowy odmiany szpilkowej i jesion zwisły.

 

Ponadto warto zobaczyć:

  • budynek Nadleśnictwa wzniesiony z czerwonej cegły w 1918r., w południowo-wschodnim szczycie zdobiony rzeźbą łba jelenia.
  • zespół kolei wąskotorowej – budynki stacji (mur. 1912-1914r.)
  • grodzisko nizinne, pierścieniowate (okres wczesnośredniowieczny) w Kretominie.
  • grodzisko nizinne z okresu wczesnośredniowiecznego w Boninie.
  • grobowiec megalityczny – kultury pucharów lejkowatych w Mostowie.

 

Szlaki rowerowe

SZLAK MEGALITÓW (kolor żółty)
Trasa: Paproty – Sulechowo – Niemica – Sieciemin – Szczeglino – Wyszebórz – dł. 31 km
POLANOWSKI TRAKT PRZYRODNICZY (kolor niebieski)
Trasa: Wyszebórz – Osetno – Karsina – Garbno – Cetuń – Polanów – dł 33 km
SZLAK MORENOWEJ PRZEŁĘCZY (kolor czerwony)
Trasa: Manowo – Policko – Maszkowo – Kłos – dł. 14 km
SZLAK PAŁACÓW (kolor niebieski)
Trasa: Gąski – Wierzchowino – Strachomino – Nosowo – Strzekęcino – Niedalino – Rosnowo – Mostowo – dł. 75 km
SZLAK GOTÓW (kolor zielony)
Trasa: Mostowo – Wyszebórz – Lubiatowo – dł. 18 km
SZLAK SPICHLERZY (kolor zielony)
Trasa: Mścice – Biesiekierz – Dunowo – Jarzyce – Świeszyno – Manowo – dł. 32 km
TYCHOWSKI TRAKT (kolor czarny)
Trasa: Koszalin – Niekłonice – Świeszyno – Rosnowo – Tychowo – dł. 41 km
TRASA SŁONECZNA (kolor czerwony)
Trasa: Manowo – Niedalino – Rosnowo – Zacisze – Manowo – dł. 30 km

 

Turystyka piesza

SZLAK DOLINY RADWI IM. TADEUSZA BRZEZIŃSKIEGO (zielony – 35 km)
Trasa: Mostowo – Cybulino – Wietrzno – Polanów
Szlak wybiega poza granice gminy. Główną atrakcją jest Rezerwat Archeologiczny „Kamienne Kręgi”  – miejsce kultowe Gotów z I i II w n. e.
SZLAK IM. JÓZEFA CHRZĄSZCZYŃSKIEGO (czerwony – 50 km)
Trasa: Góra Chełmska – Rosnowo – Tychowo
Atrakcyjny szlak prowadzi przez trzy gminy. Na terenie gminy Manowo jest to szlak pieszo – rowerowy. Na trasie: Ścieżka Edukacji Przyrodniczej z Czaplą Górą i dwa pomnikowe dęby „Bogusław” i „Józef”.
SZLAK KAMIENI GRANICZNYCH (zielony – 12 km)
Trasa: Dzierżęcino – Jezioro Policko – Bonin
Na szlaku znajdują się trzy kamienie graniczne z wyrytymi znakami dawnych właścicieli ziem. Ziemie należące do klasztoru (znak krzyża); ziemie należące do miasta (litera „Z” z kropkami po bokach).

 

Szlaki wodne

SZLAK RADWI (długość 58 km)
Trasa: Żydowo – Mostowo – Jezioro Rosnowskie – Rosnowo – Kanał Rosnowski – Jezioro Hajka – Niedalino – Białogórzyno – Nosow – Karlino
Szlak prowadzi w większości przez tereny zalesione. Dla mniej wprawnych kajakarzy dostępny od Mostowa. Po drodze można zobaczyć zabytkowe elektrownie wodne. Na brzegach jezior zlokalizowane są miejsca biwakowe.
Zwolennicy pływania i sportów wodnych mogą skorzystać z kąpielisk zlokalizowanych nad jeziorami: Rosnowskim, Skocznia i Kąpielowym oraz z wypożyczalni sprzętów wodnych w Mostowie i Rosnowie.
Gmina Manowo to raj dla wędkarzy. W tutejszych wodach występują liczne gatunki ryb.

źródło: www.manowo.pl